Květen 2024
Exkurze do Prahy
Den před státním svátkem, v úterý 7. května 2024, vyrazili žáci 7. a 8. třídy v časných ranních hodinách směr naše hlavní město. Díky agentuře Vyukajinak je čekala prohlídka interiérů Pražského hradu. Počasí sice nepřálo, celý den vydatně pršelo, ale většina objektů byla pod střechou, takže to dětem moc nevadilo.
S paní průvodkyní se skupina setkala u restaurace Lví dvůr před Hradem. Pak už všichni mířili na 1. nádvoří, minuli nehybně stojící hradní stráž a zastavili se u Matyášovy brány. Pak už na ně čekal náš nejkrásnější gotický skvost, Chrám svatého Víta. Všichni obdivovali nádheru skleněných vitrážových oken, výšku katedrály, ale od paní průvodkyně se dozvěděli i řadu informací nových, které vůbec neznali. Výprava pak minula sochu svatého Jiří, podívala se, kde sídlí prezident republiky, kde jsou jeho kanceláře. Další zastávkou byl Vladislavský sál a komnata s korunovačními klenoty, samozřejmě zdařilými kopiemi. Posledním místem, které na Pražském hradě žáci viděli, byla Zlatá ulička s nádhernými komůrkami pražských řemeslníků, ale i pražské vědmy.
Už bez paní průvodkyně vedly další kroky skupiny dolů po Starých zámeckých schodech na Malostranské náměstí, dále na Karlův most. Cestou se všichni zastavili u Vltavy, viděli nejužší uličku na světě a pak už obdivovali sochy na nejslavnějším pražském mostě. Promáčení od deště pak přešli žáci na Staroměstské náměstí, Celetnou ulicí na Národní třídu a odtud na náměstí Václavské. Tam je čekal dlouho očekávaný rozchod a oběd, vždyť v nohách měli 10 kilometrů.
Exkurzi před odjezdem vlaku zakončili na Hlavním nádraží, kde zhlédli secesní Fantovu kavárnu a na 1. nástupišti si u sochy Nicolase Wintona připomněli hrdinství a laskavost tohoto anglického gentlemana.
Domů žáci odjížděli sice unaveni, ale naplněni spoustou nádherných zážitků.
Den otevřených dveří
Ve středu 15. 5. 2024 se naše školní dveře otevřely pro veřejnost. Deváťáci se chopili uvítání hostů a provázeli návštěvníky po škole, obsluhovali koutek s kávou a zákuskem a řešili organizační věci. Téměř ve všech třídách byl připraven program – ukázky pomůcek a výuky, úkoly, hry apod.
V první třídě byly k vidění ukázky pomůcek a her, které se využívají při výuce našich prvňáčků. Pro malé šikovné ručičky byl připraven ponk s ozubenými koly, šrouby a šroubováky.
Ve druhé třídě bylo pro děti a jejich rodiče připraveno spoustu matematických úkolů, které se dají řešit zábavnou formou – tedy matematika hrou. Děti, které nejsou žáky naší školy, nejvíce zaujala interaktivní tabule a práci na ní prý našim dětem závidí.
Třetí třída se proměnila v keramickou dílnu, kde si zájemci mohli vyzkoušet práci s keramickou hlínou nebo si ozdobit již vypálený keramický výrobek.
Ve čtvrté třídě jste se mohli seznámit s projekty jako Recyklohraní nebo Učení venku.
V šesté třídě se někteří rodiče zapotili nad českými příslovími a pranostikami ukrytými v obrázcích a rébusech.
Osmá třída měla připravené přírodovědné poznávačky lidského těla, rostlin, hub, ryb a ptáků. Pro děti byly nachystané různé pokusy a mohly si prohlédnout svlečku hada, pavouka a krunýře želv. Velký zájem byl o nový mikroskop, který přenášel obraz na interaktivní tabuli.
V deváté třídě si mohli především předškoláci a menší děti přijít na své při pojmenovávání tvarů a barev. Vyzkoušet si mohli i uvolňovací cviky, čísla a tiskací písmena.
V obou odděleních školní družiny si hlavně ti nejmenší mohli pohrát s hračkami a zkusit si různé zajímavé hry a aktivity, které školní družina denně využívá.
Ve školní dílně byl k vidění 3D tisk a práce na soustruhu. Malé děti zaujala stavebnice Kapla a elektrické obvody s motorkem a LED diodou.
V tělocvičně se konalo dokonce 3x pěvecké a taneční vystoupení páťáků na slovenskou píseň Na Jana, čtvrťáci si připravili taneční vystoupení pod názvem Škola čar a kouzel. S kroužkem aerobiku jsme se z tělocvičny na skok přenesli do Afriky a zahřáli se při tanci Waka Waka. Mezi jednotlivými vystoupeními se konaly v tělocvičně pohybové a sportovní aktivity.
Naše nová školní kuchyňka nabídla spoustu sladkých a slaných dobrot. Nechyběl ani pravý anglický čaj s mlékem, protože součástí byla i aktivita k procvičení anglické slovní zásoby týkající se jídla. Úspěšní řešitelé úkolů si mohli přečíst i tajný vzkaz.
V jazykové učebně proběhly tři bloky aktivit, které byly zaměřené na poslechové dovednosti, obohacování slovní zásoby, tvorbu příběhů a jazykové hry, a to všechno v anglickém jazyce.
V učebně žáků se speciálními vzdělávacími potřebami probíhaly zábavné aktivity na procvičení paměti a pozornosti, pohádkové čtení s tajenkou a spousta dalších doplňkových aktivit a her. Hosté si mohli prohlédnout speciální literaturu a pomůcky, případně zjistit pár informací a inspirací pro práci s dětmi.
V učebně hudební výchovy bylo k vidění několik hudebních nástrojů a po správném přiřazení jejích názvů mohli návštěvníci slyšet zvuk australského domorodého hudebního nástroje didgeridoo.
Několik žáků, kteří pravidelně navštěvují ZUŠ, nám přišlo do hudebny zahrát na klavír a akordeon. Připraveny byly i různé hudební kvízy a úkoly.
V posledním patře školy v učebně výtvarné výchovy si hosté mohli vyzkoušet inkoustový modrotisk a potrápit své hlavy historickými kvízy. Zároveň se ve 3. patře konala výstava výtvarných prací žáků 5. – 9. třídy.
Doufáme, že si návštěvníci užili celé odpoledne v naší škole stejně tak dobře jako my.
Děkujeme všech našim žákům, kteří byli ochotní ve svém volném čase pomoci ve třídách.
Hudba hradů a zámků
V pátek 17. 5. 2024 k nám zavítali manželé Kocůrkovi se spoustou hudebních nástrojů, které jsou k vidění v muzeu historických nástrojů v Praze. My je ale mohli vidět přímo v naší škole.
Nejdříve nám byla předvedena flétna z rákosí, mexická keramická flétna, židovský nástroj z rohu kozla šofar, šalmaj z Egypta a například ještě český žaltář z dob sv. Václava. Na všechny nástroje nám pan Kocůrek i zahrál.
Ve druhé polovině koncertu jsme se přenesli do hradů a zámků, slyšeli jsme písně v latině i staroněmčině. Viděli a slyšeli jsme zajímavé hudební nástroje jako je křivý roh cink (což je jeden z nejtěžších nástrojů ohledně ladění), vzdušnicová šalmaj, cormamusa, trompeta klarina nebo české dudy s typickým vyřezávaným kozlíkem.
Krásnou skladbu Turecký pochod od W. A. Mozarta nám zahrála paní Kocůrková na housle. Na konec zazněla pohádková píseň z filmu Tři oříšky pro Popelku.
Koncert byl úžasný a slyšet takto vzácné historické hudební nástroje bylo velmi zajímavé.