Prezentace školy

Prezentace školy



1. Zimní koncert

Dne 9. prosince 2003 se konal v místním Kulturním domě tradiční Zimní koncert, na němž se představili žáci 1. a 2. stupně a pěvecké sbory Březováček a Melodie pod vedením paní učitelky Dany Pražákové.

V úvodní části slavnostního koncertu vystoupili členové obou pěveckých těles. Základní umělecká škola byla zastoupena Přípravkou hudební výchovy a flétnovými soubory. Březováček a Melodie předvedly hlasově náročné party prodchnuté zimní tesklivou náladou i vřelým člověčenstvím. Sborová vystoupení byla vhodně proložena sóly, pěveckým duem, či triem.

Základní škola představila svůj pečlivě komponovaný program v následující části svátečního podvečera. Děti z 1. třídy si připravily pásmo básniček – Před Vánocemi, Vánoce, Stopy na sněhu. Poslední zmiňovanou básničku doprovázely obrázky zvířat s jejich stopami. Žáci 2. třídy vystoupili s pohybovým ztvárněním písně Tři čuníci. Potlesk publika provázel taneční prvky i kroky „růžových“ čuníků až do zdařilého finále. Zpívanou scénkou „Dračí rock – and roll“ a nádhernými, téměř uměleckými kostýmy se uvedli žáci 3. třídy. Žáci 4. a 5. třídy zaujali pásmem zimních básní Jiřího Žáčka

Závěr koncertu patřil vystoupení žáků 2. stupně, kteří pod vedením paní učitelky Ivany Pařilové zazpívali nejznámější vánoční koledy. Navodili tak neodolatelnou atmosféru pomalu přicházejících nejkrásnějších svátků v roce.

2. Dětství bez úrazů

Na 2. stupni se 29. ledna 2004 uskutečnil projektový den s názvem Dětství bez úrazů. Projekt se vypořádával s nesmírně ožehavým tématem. Úrazy jsou nejčastější příčinou dětských úmrtí. Ročně umírá na následky úrazů přes 300 dětí a dalších 3 000 dětí je následkem úrazů trvale postiženo. Úraz se stane během jediné vteřiny, ale pak s sebou přináší závažné problémy – bolest dítěte, starosti pro celou rodinu i ekonomické náklady. Úraz totiž nebývá náhoda – vždy má své příčiny, a proto mu lze úspěšně předcházet. Dítě můžeme chránit dvěma způsoby: jednak tím, že kolem něj vytvoříme bezpečné prostředí, jednak tím, že se dítě samo naučí rozpoznat nebezpečnou situaci a okamžitě vyhodnotí, proč je nebezpečná.

Žáci 6. – 9. třídy procházeli v průběhu dne postupně čtyřmi stanovišti, na kterých prokazovali nejen své teoretické znalosti, ale i pohotovost, zručnost a postřeh. Na stanovišti Pexeso soutěžily 2 – 3 členné skupinky. Jejich úkolem bylo najít dvojice kartiček – situací, kde vždy jedna varianta určité situace byla správná a pro děti bezpečná a druhá nesprávná a nebezpečná. Stanoviště Popáleniny a opařeniny bylo zaměřeno na praktické poskytování základní první pomoci při popálení či opaření. Lamino „Jak se jezdí na kole“ bylo nepostradatelnou součástí stanoviště Správné vybavení kola. Žáci dokreslovali fixem základní a předpisům odpovídající výbavu na kolo. Poté rozeznávali dopravní značky a řešili dopravní situace na křižovatkách.. Posledním stanovištěm se stalo Rozcvičování. Jelikož mnoho úrazů vzniká z nedostatečné přípravy na sportovní aktivity, žáci si společně uvědomili, že rozcvičení a protáhnutí svalů musí být nedílnou součástí každého sportovního výkonu.

Na jednotlivých stanovištích očekávaly nejlepší účastníky drobné odměny. Věříme, že je nabyté zkušenosti z projektového dne budou provázet co nejdéle.

3. Škola naruby

Poslední březnový den si žáci 5. třídy zahráli na „Školu naruby“.

Abyste tomu rozuměli – „Škola naruby“ znamená, že se paní učitelka převlékne za dítko školou povinné a vybraní jedinci budou místo ní učit. Každou hodinu na třídu dohlíželi jiní „učitelé“, tedy skupinky po 3 – 4 žácích. Ti museli zvládnout náročnou vyučovací hodinu, rozvrhnout si práci pro všechny žáky a po celou dobu udržet jejich pozornost.

Paní učitelka přišla do třídy pěkně oblečená, měla načesané culíčky a na zádech pečlivě vybavenou aktovku. Byla hodná, nevykřikovala a neustále se hlásila. Někdy řekla schválně špatnou odpověď. Zkoumala, zda „učitelé“ poznají, že chybovala.

Druhý den žáci společně s paní učitelkou vyhlásili nejlepší vyučovací hodinu, kterou se stala hodina vlastivědy. Její „učitelé“ si zaslouží uznání za vzornou přípravu.

Žáci byli rádi, že si mohli vyzkoušet práci učitelů, kteří se snaží své žáky zaujmout, a tak je nenásilně něčemu naučit.

4. Noc s Andersenem

Dne 2. dubna 2004 se v Březové nad Svitavou konala akce s příznačným názvem Noc s Andersenem. Účastnilo se jí 22 dětí z 2. – 4. třídy a 6 dospělých.

Po ubytování v místní knihovně následovala exkurze, při níž se děti dozvěděly o pohádkovém strašidýlku. Jeho kouzelné zaklínadlo „otevřelo cestu“ ke krásnému večeru a následné noci, jež byla plná soutěží, nových informací a zážitků.

Každý, kdo byl přítomen vzkazu pana Andersena, nelitoval chvil strávených se svými kamarády. Domů si odnesl nejen pamětní list, který bude vzpomínkou na pohádkovou noc, ale i nezapomenutelné dojmy a zážitky.

Současně s touto akcí probíhala ve školní budově akce Noc ve škole. Deset žáků 2. – 4. třídy se rozhodlo, že stráví večer a následně celou noc ve škole. I tuto budovu navštívil velký dánský pohádkář. Povyprávěl o svém dětství, životních názorech, tehdejších módních výstřelcích, oblíbeném jídelníčku a samozřejmě o svých nejznámějších pohádkách, z nichž v závěru přečetl několik úryvků.

Po návratu z fyzicky ubíjející vycházky se děti vydaly na stezku odvahy, jež vedla strašidelnými zákoutími ztemnělé školní budovy. Během výpravy musely čelit hrůzu nahánějícím zvukům, odhalit povzbuzující nápis na dveřích do tělocvičny a poznat záhadný předmět položený u vchodu do výtvarného studia. Poté děti vklouzly do spacích pytlů a jeden po druhém upadaly do sladkého spánku. Ráno se rozloučily slibem, že si tuto tajemnou noc zopakují.

5. Jarní koncert

V úterý dne 18. května 2004 jsme se v Kulturním domě v Březové nad Svitavou sešli na Jarním koncertu.

Úvod slavnostního podvečera obstarali žáci 1. třídy recitací krátkých básniček. Po tanečním vystoupení ZUŠ Letovice se představil s novým repertoárem pěvecký sbor Březováček. Vystoupení nápaditě skloubilo pozvolnější sólová čísla s kolektivními rytmickými melodiemi. Vtipnou pohádku Basta fidli trumpeta a scénku O pocestných z říše krále Sedmilháře nastudovali žáci 3. a 4. třídy.

Melancholický podvečer okořenili originálními cviky na lavičkách členové gymnastiky z 1. stupně, kteří názorně předvedli Branej den Šmoulů. Setkání s březovskou veřejností vyvrcholilo vystoupením Melodie. Průřez uměleckou tvorbou připomněl nejzdařilejší skladby, s nimiž členové sdružení dosahovali největšího obdivu odborné poroty a diváků.

6. Školní olympiáda


Na přelomu května a června se konal již 10. ročník školní olympiády. Ve čtvrtek 27. května 2004 na hřišti TJ Sokol Březová nad Svitavou změřili své síly žáci 1. stupně a 9. června 2004 se na tomtéž místě utkali i žáci 2. stupně.


Sportovci 1. stupně změřili své síly a bojovnost v běhu na 60m a 300m, ve skoku z místa, hodu kriketovým míčkem a připojili ještě netradiční disciplíny skákání v pytlích, hod na „nosáče“, hod gumákem a koňské dostihy o „březovský hrnek“. Olympionici 2. stupně zápolili v běhu na 60m a 300m, ve skoku z místa, hodu kriketovým míčkem a štafetovém běhu.

Všichni borci chtěli vyniknout, a tak o skvělé výsledky nebyla nouze. Olympiáda vyvrcholila předáváním diplomů a čokoládových medailí nejlepším sportovcům.

Těší nás, že nad sportovním zápolením bděl spravedlivý olympijský duch a jednotlivé aktéry neopouštěl ani ve sportovních okamžicích.

7. Dětský den

Na Farském kopci se dne 4. června 2004 konal Dětský den, na kterém naši žáci prokázali spoustu znalostí a dovedností v následujících okruzích: poznávání zvířat, osobností a dopravních značek, určování potravin dle smyslů, v orientaci na mapě, ve schopnosti přeručkování lana, v otázkách první pomoci.

Zápolení probíhalo vždy mezi dvěma třídami. Na 1. stupni soupeřily 4 členné hlídky a na 2. stupni probíhal souboj jednotlivců. Závěr dne patřil vyhodnocení výsledků a vyhlášení nejlepších kolektivů i jednotlivců, kteří si odnesli děkovné diplomy a drobné věcné ceny.

8. Projektový den

Na konci školního roku proběhla v rámci projektového dne pro žáky 2. stupně prohlídka památek našeho města, která byla spojena s historickým výkladem a popisem zajímavostí těchto budov.

První zastávkou se stala věž farního kostela, kde si žáci především prohlédli zvon z roku 1558 a při cestě na věž i kůr kostela s varhanami a zazděný vchod do zrušeného 2. patra kůru. Od kostela jejich cesta pokračovala kolem papírny v Zářečí založené v roce 1791. Zde si porovnali staré plánky a kresbu budovy z konce 18. století s dnešním stavem. Poslední památkou, která se těšila jejich zájmu, byl filiální kostelík Čtrnácti sv. Pomocníků v nouzi z roku 1710, kde se mimo jiné mohli podívat na barokní lizény a fresky vystupující zpod opadávajících omítek a na původní dveře s rokokovými zámky. Cestou zpět jim průvodce pan Jiří Válka ukázal místo v Brněnské ulici, kudy prochází historická zemská hranice mezi Čechami a Moravou a kudy původně protékala řeka Svitava.

Počasí žákům naštěstí přálo. Viděli mnoho zajímavých památek, které obohatily jejich poznatky o městě, v němž žijí.